Krmiva pro spárkatou zvěř
Nejprodávanější
Význam minerálních krmiv pro spárkatou zvěř.
Z makroprvků se u přežvýkavců nejčastěji sleduje vápník, fosfor, hořčík, draslík a sodík. Za kritérium adekvátního přísunu vápníku je považován jeho podíl v kostním popelu. Při dostatečném obsahu vápníku v krmivu rozhoduje o intenzitě jeho vstřebávání především potřeba zvířete. Při nedostatku vápníku se omezuje příjem krmiva, zpomaluje se růst, kosti nejsou dostatečně mineralizovány a zvyšuje se nebezpečí vzniku krvácenin ve svalovině. Z celkového množství vápníku obsaženého v těle je 99% v kostní tkáni (tedy i v paroží) a 1 % v ostatních tkáních a tělních tekutinách. Mezi mobilní frakcí kostního vápníku a krevním sérem probíhá intenzivní výměna. Vápník se podílí na udržování acidobazické rovnováhy v organismu, na zajištění přiměřené úrovně neuromuskulární dráždivosti a je nezbytný při srážení krve. Vápník je také hlavním prvkem v paroží, je obsažen zhruba ve 20 %. Při jeho nedostatku má paroží nízkou hmotnost, nízkou měrnou hustotu paroží a je náchylné k lámavosti.
Metabolismus fosforu je úzce propojen s metabolismem vápníku. Z fosforu obsaženého v těle je cca 90 % v kostní tkáni a 10 % v buňkách ostatních tkání. Je nezbytný pro energetické přeměny v organismu a pro udržení acidobazické rovnováhy. Jeho nedostatek snižuje chuť k přijímání krmiva, výrazný přebytek však rovněž škodí. Podobně jako u vápníku probíhá neustálá výměna fosforu mezi krví a kostní tkání. Důležitější než absolutní obsah vápníku a fosforu v krmné dávce je jejich správný vzájemný poměr, který by měl být cca 2:1. Obsah fosforu v paroží je kolem 9 %, tedy je druhým nejdůležitějším prvkem pro tvorbu paroží.
Hořčík je z krmiv využíván jen asi z 20 %. V kostní tkáni je z celkového hořčíku uloženo 60 – 70 %. Hořčík je součástí nebo aktivátorem řady enzymů, které se uplatňují v metabolismu energie a při přenášení nervosvalového podráždění. Při nedostatku hořčíku se reaktivnost svalových vláken zvyšuje a může dojít ke vzniku tetanických křečí. Hypomagnezémie někdy propuká po zahájení vegetace na jaře. V parožní tkáni je jeho obsah do 0,5 %. Koncentrace sodíku v mimobuněčných tekutinách se udržuje v neměnném rozpětí. Dojde-li k jeho ztrátám, musí se z těla vyloučit také voda. Klesá objem krve a dochází ke svalovým křečím. Správné dávkování sodíku je důležité pro činnost srdce, vývin kostí, hospodaření organickými živinami i vodou a udržování acidobazické rovnováhy. Významně se podílí také na otupování kyselosti v bachoru. Při nedostatku sodíku, běžném zejména v letním období, se zmenšuje příjem krmiva. Přebytek sodíku v krmné dávce zvířata snášejí poměrně dobře. Zdrojem sodíku a chloru je především krmná sůl, která je součástí sypkého minerálrního krmiva pro použití do slanisek pro volný odběr zvěří.
Minerální krmiva granulovaná
Premin® MINERÁLNÍ GRANULE PAROHATÍ
Obsahuje makroprvky vápník, fosfor, sodík, hořčík, stopové prvky měď, mangan, zinek, selen, jod, kobalt a vitamíny A, D3, E. Jeho využití je shodné jako u výrobků Premin SRNEC a Premin JELEN, DANĚK. Pouze dávkování je 8 % do krmné směsi. Forma produktu je granulovaná, proto ho využívají ti, kterým nevyhovuje sypká forma minerálních krmiv. Minerální granule se dobře mísí s celými zrny obilnin, neseparují se.
Premin® MINERÁLNÍ GRANULE DUTOROZÍ
Použití je shodné jako Premin MUFLON, jen jeho doporučené dávkování je 8 % z krmné směsi. Výhody použití těchto minerálních granulí je stejný, jako u varianty pro parohatou zvěř, tedy při míchání s celými zrny obilnin doje k dobrému promísení bez následné separace.